Dariusz Kaleta

Dariusz Kaleta

Urodził się w 1960 r. w Lubaniu Śląskim. Odebrał gruntowne wykształcenie plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych
na Wydziale Grafiki w Katowicach.

W 1987 roku uzyskał dyplom w pracowni profesora Tadeusza Grabowskiego, wkrótce otrzymując aneks w pracowni litograficznej profesora Tadeusza Gawrona. Szerokiemu gronu znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 r. dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, dający widzom możliwość kontaktu z dziełami wybitnych mistrzów malarstwa dawnego i współczesnego. Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym, nie stroni jednak od prac wykonywanych w technice malarstwa akrylowego czy rysunku sangwiną. Urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje, cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o artystyczny warsztat.

W Day&Night (listopad, 2011 r.) tak napisano o jego technice: “Obrazy Dariusza Kalety osadzone są w najlepszych tradycjach sztuki europejskiej, są świadectwem talentu i głębokiej znajomości technologii malarskiej…”

Obrazy artysty były pokazywane wraz z pracami dawnych i współczesnych mistrzów pędzla, takich jak: Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Henryk Siemiradzki, Franciszek Starowieyski, Wojciech Siudmak i inni.

Artysta znalazł się na 81. miejscu w rankingu 300 najważniejszych artystów od 1945 roku aż po czasy współczesne – Kompas Sztuki 2014 opublikowany w Rzeczypospolitej w 2015 r. W drugim numerze kwartalnika “Artysta i Sztuka” (2012 r.) ukazało się obszerne omówienie twórczości Dariusza Kalety