Alicja Czerniak

Alicja Czerniak

Alicja Czerniak urodziła się w Bielsku Białej. Ukoñczyla Liceum Plastycznym we Wrocławiu, a następnie kontynuowała studia w Wyrzszej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki w kilku specjalizacjach: malarstwie, grafice i wydziale ubioru. Promotorem artystki na wydziale malarstwa i rysunku był profesor Lech Kunka.

Nieustanna ciekawość poznania świata pociągnęła ją w podróże do wielu krajów. Wkrótce artystka osiedliła się w Paryżu gdzie najpierw zamieszkała w domu francuskiej arystokratki Monique de Seysell a potem przy placu Jean’a Baptiste Clementa. Oba miejsca znajdowały się w malowniczym zakątku dzielnicy Montmartre, obok byłej pracowni Pabla Picassa (Bateau-Lavoir)

W pózniejszym czasie artyska przeniosła się do Hiszpani, gdzie obecnie mieszka i szeroko rozwija swoją działalność artystyczną.

Alicja Czerniak wystawia swoje prace w największych miastach europejskich: Londynie, Paryżu, Frankfurcie, Berlinie, Madrycie, Barcelonie, a także poza Europą: w USA: Nowym Jorku, Bostonie i Miami, Cape Town, na Wyspach Kanaryjskich, w Meksyku, Tokio, Pekinie…

Warto tu wyròżnić wystawę w Muzeum Miasta Meksyk, otwartą osobiście przez gubernatora Carlosa Hanka Gonzalesa, w asyscie wielu ministrów i osobistosci z ròżnych dziedzin życia publicznego. Wystawa cieszyla sie wielkjim zainteresowaniem i była szeroko komentowane w mediach.

W swojej długiej karierze artystycznej Alicja Czerniak poznała wiele znanych osobistości, od których otrzymywała zamówienia między innymi dużo portretów, w których artystka wykazuje wspanaiałe opanowanie malarstwa realistycznego i rysunku.

Wśród zrealizowanych portretów można wymienić: brata królowej belgijskiej Fabioli – arystokratę Don Jaime’go de Mora y Aragón, szejka Mohameda Ashmawi i jego rodziny, prezydenta Congo Brazzaville Denisa Sassou z rodziną, Króla Arabii Saudyjskiej Fahda i wielu innych.

Osobowość artystki, zawsze dążąca do zdobywania coraz większej wiedzy, przywiodla ją ponownie do Stanów Zjednoczonych w 1997, gdzie Alicja Czerniak podjęła nowe studia na Uniwersytecie Summit w Luizjanie i uzyskała dyplom magistra Psychologii Transpersonalnej.

Zdobyta szeroka wiedza oraz własne badania w dziedzinie metafizyki przyczyniły się do wydania publikacji jak: “Metaphysics and Emotional Health”, “Chasing flows”, “The Incalculable Power of Emotions”, oraz kilku innych

Opinie o twórczości Alicji Czerniak:

Jej twórczość dotyka duszy.

„… Obrazy Alicji Czerniak mają duszę. Jej abstrakcyjne płótna o dużym formacie emanują siłą i energią pełną symbolizmu; są jak porywająca i otaczająca nas fala o pełnej życia równowadze chromatycznej.

Każdy z nich jest okazją do medytacji, inspiracją do wnikniencia do własnego wnętrza. Pozwalając się ponieść tej unoszącej fali serce zapełnia sie energią życia.

Jej twórczość żyje własnym, wibrującym istnieniem.

Eugenia Gutierrez

… „Ostatnie prace Alicji Czerniak wnoszą zupełnie nowe spojrzenie kreatywne oraz swobodęexpresji pełnej ruchu i energi która odzwierciedla duszę.

Stella Kalinina

Prace Alicji Czerniak dosłownie promieniują wolnością i duchowością. Swobodą energicznego, ruchu pędzla, który jednocześnie jest bardzo sugestywny. 
Jej twórczość mówi o otwieraniu się w przestrzeń kosmiczną z siłą, która przekracza ramy płótna.

Poprzez czystą, pierwotną gamę chromatyczną Alicja Czerniak wprowadza nas w podróż do swojego malarskiego wszechświata, z tak dużą odwagą aż przeszywa nas dreszczyk emocji.

Opanowanie i porządek charakteryzujący jej początkowe prace w oczywisty sposób znajdują swoje apogeum w dominacji materii, oraz dynamizmu i odwagą ruchu wolną od wszelkich komplexów

Twórczość Alicji Czerniak wyraża osobisty i oryginalny sposób mierzenia sie z procesem twórczym i mimo że przypomina nam ekspresjonizm abstrakcyjny to jej poetycki i liryczny styl wprowadza nas do jej unikalnego i osobliwego świata artystycznej kreacji.
Wspaniała lekcja, która uczy nas jak skromność form może też wprowadzać do piękna i głębokiej refleksji.

Ángeles Hinojosa Tenllado
Mgr. muzealnictwa, mgr. sztuki

Kustosz Narodowego Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Dr. w dziedzinie badañ o sztuce y procesach kreatywnych